Szorongás - pánikbetegség - depresszió - pszichózis

A gyakori vagy állandósult szorongásból könnyen pánikbetegség alakulhat ki. Ennek jele, ha a pánikroham tünetei rendszeresen jelentkeznek: heves szívdobogás, görcsös végtagok, rosszullét, ájulásérzet. Pánikroham esetén súlyos félelem üli meg a beteget, kísérőjelenség lehet még a verejtékezés, a mellkasi fájdalom, a gyomorremegés - ezeket erősítheti hányinger, szédülés vagy akár halálfélelem. Kísérőtünet lehet méd - föleg nőknél - a hőhullám, amely körülbelül 15-25 percig tart.

Agorafóbia is kialakulhat, ha a beteg már annyira fél a pánikrohamoktól, hogy ez tartós fóbiát eredményez.

A kóros mértékű szorongás depresszió kialakulásához is vezethet súlyos esetekben. Ekkor könnyen társulhat a betegségséghez különböző tudatmódosító vagy bódító szerek fogyasztása és a függőség kialakulésa. A depresszió idővel pszichózissá is alakulhat, aminek már súlyos klinikai tünetei vannak, például hallucinációk, tudatvesztés. A páciens elveszíti a kapcsolatot realitással, üldözési mánia, paranoiai alakulhat ki.

Mivel a kezdeti enyhébb szorongások és futó pánikrohamok képesek a pszichózis tüneteit produkálni, ezért a kezdődő pánikszindrómát időben kezelni kell. Amíg a panaszok nem súlyosak, segíthet az otthonról végezhető távoktató pánikterápiás program, mivel a szorongásos pánikbetegség klinikai értelemben nem kóros állapot, csupán viselkedészavar.

A különbség a tényleges pánikbetegség és a szorongás által kiváltott súlyos következmények között az, hogy a valódi pszichózisnál a tünetek állandóak, és komoly, tartósan negatív befolyással vannak a beteg életére, míg a pánikszindróma által kiváltott érzések csak adott pillanatban jelentkeznek, utána elmúlnak, mint a hirtelen támadó, de gyorsan múló pánikroham. Enyhe esetben a szorongás alatt maga a stressz váltja ki a tüneteket, súlyos esetben a pszichotikus zavarral küzdők elvesztik kapcsolatukat a valósággal, és idővel a tünetek csak rosszabbodnak.

Közeli a kapcsolat áll fenn a szorongás, a pánikbetegség, a depresszió és a pszichózis között, de eltérő jellemzőik miatt eltérő kezelést igényelnek. Akinél kialakult a pszichózis, klinikai kezelést kell végezzenek a pszichiáter szakemberek, míg a másik esetben a szorongások feloldására kell fókuszálni, és ez online terápia keretében is megoldható.

Ők nem pánikbetegek, bár kicsit talán szoronganak:

nem pánikbeteg páciensek